Informace o pojmech

Slovník zlatnických pojmů

 

Pojmy, se kterými se můžete se setkat v e-shopu Jelena

Rhodiování neboli antioxidační úprava je způsob povrchové úpravy u šperků. Stříbro na vzduchu oxiduje a ztrácí svůj lesk, a tím se snižuje jeho kvalita. Díky technologii rhodiování jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk a nečernají. Tato úprava se používá i při výrobě zlatých šperků, proto jsou stříbrné šperky na první pohled téměř k nerozeznání od bílého zlata.

Bílé zlato se skládá z 58,5 % čistého zlata a slitin niklu a zinku.

Žluté zlato obsahuje 58,5 % čistého zlata a slitiny tvořené amalgámem stříbra a mědi. Díky poměru složení těchto dvou kovů je možné dát zlatu různé zbarvení.

Červené zlato a růžové zlato se odlišuje od žlutého zlata rozdílným poměrem stříbra a mědi.

Stříbro s označením 925/1000 označuje klenotnickou slitinu s 92,5 % ryzího stříbra.

Zirkon je jedním z nejpoužívanějších a nejhezčích klenotnických kamenů, ovšem nejedná se o kámen přírodní, ale o syntetickou sloučeninu, která je při zběžném pohledu prakticky k nerozeznání od drahého kamene. Při detailnějším pohledu však rozdíl mezi zirkonem a briliantem rozpozná i laik. Zirkon navíc již po roce nošení ztrácí svůj lesk.

Diamant – briliant. Diamant je nejtvrdší přírodní kámen na světě, a díky této své vlastnosti je v podstatě nezničitelný a neopotřebovatelný. Bývá broušen do různých tvarů, přičemž nejznámějším a nejoblíbenějším brusem je briliant. Díky svému zakulacenému tvaru a hranám vrhá do prostoru duhové světlo. Například zásnubní prsteny bývají osazovány briliantem do vystouplé korunky, aby bylo dosaženo co nejefektivnějšího lesku i na běžném denním světle. Na kvalitně zpracovaném šperku s diamantem zbroušeným do briliantu se pozná špičkový šperkař.

Puzeta je výraz pro zapínání u náušnic. Jedná se o zarážku, kterou zatlačíte bez jakéhokoliv šroubování.

Punc je označení všech zlatých a stříbrných šperků, které jsou prodávány v České Republice, které garantuje, že má výrobek deklarovanou ryzost. Zboží vyrobené z drahých kovů musí mít punc. Na produkt ho razí puncovní úřad, instituce nezávislá na výrobci i obchodníkovi. Vyobrazení českých puncovních značek.

Ocelový šperk je vyroben z ušlechtilé oceli, která je oblíbená pro svou dlouhou životnost, vysokou pevnost a odolnost vůči oxidaci. Šperky z oceli nejsou ošetřeny žádnou galvanickou úpravou, která by mohla obsahovat dráždivé složky, a jsou proto vhodné i pro alergiky.

Drahé kovy je označení pro zlato 585/1000 (14 kt) a stříbro 925/1000. Tyto materiály mají svá puncovní označení, podle kterých můžete poznat jejich pravost.